Cvičit s Jillian Michaels po porodu?

9. listopadu 2014 v 21:14 | mmt |  PO PORODU - po 6tinedělí
Dlouho jsem nad tímto tématem přemýšlela a rozhodovala se, zda napsat článek se svým názorem, či zavřít oči a dělat, že to nevidím. Jenže to já prostě nevydržím. Je dost možné, že tento článek vyvolá několik možných reakcí jako naštvání, smutek, zmatek, vztek, či úlevu, pochopení. Sdílejte, mažte, kritizujte, chvalte, cokoliv, jsem na to připravená.

Velmi často se mě maminky, některé už v šestinedělí, ptají, zda můžou začít cvičit s Jill. Pokaždé, když tento dotaz čtu, cítím úlevu, že se na to zeptají a neskočí do toho po hlavě, jako právě spousta jiných čerstvých maminek (z té představy mi vždy běhá mráz po zádech).

S Jill jsem si pár tréninků zkusila, abych věděla o čem to je, byla jsem tehdy přes rok po porodu a stejně jsem spoustu cviků musela vypustit, jelikož pro mě byly nevhodné.

Proti samotné Jill nic nemám, je to obrovská cvičící motivace, která se z baculky, stala super sexy kočkou. To je bomba!! Je úžasné, jak to předává dál, obdivuji ji a respektuji.

Je důležité si ale uvědomit, že Jill si neprošla těhotenstvím, porodem a rozhodně se nesnažila dávat své tělo dohromady po porodu. (Dostalo se ke mně, že děti mít nemůže, to je mi moc líto, nikomu bych nic takového nepřála, proto v psaní dál, se nijak nevyjadřuji k tomuto problému. Jen se chci ujistit, aby někomu nepřišlo, že nerážím na toto.)

Šokuje mě, kolik maminek skočí po porodu, do cvičení s Jill, ale přitom jsem nenašla žádné, které by bylo pro cvičení po porodu vhodné, či dělané přímo na to. Nikde se nezabývá rozestupem břišních svalů, inkontinencí, pánevním dnem po porodu, bolestí v bedrech, či dělohou po porodu. Ale to se ji nedá zazlívat, vždyť proto to to přece nedělá. Dělá to pro zdravý holky, které jsou nešťastné se svou váhou, tělem a nechtějí, či se stydí chodit do fitka a doma jim to prostě víc vyhovuje. Ona to nedělá pro maminky po porodu.

Je potřeba si uvědomit:

1. Cvičení s Jill není vhodné na shazování kil po porodu, když máte Diastázu, trpíte inkontinencí, nefunkčním pánevním dnem, bolestí v bedrech, nepociťujete orgasmus a nejste alespoň 1 rok po porodu (za předpokladu, že na nic z výše uvedeného netrpíte)
2. Jill nemá své tělo sexy po porodu, proto si s ní své tělo nesrovnávejte
3. Nečekejte, že budete vypadat jako ona, když ona po porodu není, své tělo si vypracovala, aniž by ho primárně musela dávat dohromady po porodu
4. Neodpovídají výsledky vynaložené dřině? - cvičíte po porodu podle někoho, kdo nevede trénink, který je vhodný po porodu - je to jako byste se učily lyžovat podle profesionála, který vás nahoře na kopci s úsměvem pozdraví a otočí se a šup šup je dole, a vy to po něm přesně chtěly zopakovat. Jak to dopadne? Budete mít stejný výsledek? Budete stejně rychle v cíli? Budete vaše tělo v cíli zdravé, když pojedete tak rychle jako on?

Co např. hrozí:

- Zafixování rozestupu břišních svalů (pokud máte Diastázu)
- Bolest zda a jiná zádová zranění (pokud máte Diastázu a nezpevněný střed těla)
- Zhoršení inkontinence (nefunkční pánevní dno)
- Deprese z neodpovídajících výsledků
- Pozor na kojení (cvičení a kojení)

Někdo by třeba řekl, jééé tak je nech, nech je cvičit, ony pak vyhledají nás (fyzioterapeuty, zdravotní trenéry a ty co se cvičením po porodu zabývají), abychom je spravily. Jenže já nechci, chci, abyste si dokázaly samy uvědomit, kdy je to vhodné toto cvičit a kdy je na to ještě čas.

Vím, že čerstvé maminky, jsou ty nejvíc chtivý lidé cvičit a makat na sobě, vím, že to jsou ty největší dříči, které jsem měla tu čest i poznat, vím, že umí dělat minimálně tři věci najednou (vařit, cvičit, starat se o prcka), a velmi dobře si umí sáhnout na své dno a stejně tak to ustát s úsměvem, umí podnikat, vzdělávat se, vařit, uklízet, hubnout, uspokojit manžela a perfektně vychovávat své dítě (děti), já vím, že tohle všechno umíme. Vím, že někdy, když se jedna malá věc nečekaně zhroutí, tajně brečíme, ale jen chviličku, víme, že to zvládneme, ať se stane cokoliv, my to vždycky zvládneme. Jsme ty nejsilnější lidský bytosti na světě. Právě proto se opatrujte, neskákejte do ničeho po hlavě, vždy s rozumem. Neubližujte svému tělu předčasným šíleným cvičením, jezte pravidelně, pestře, vyváženě a přidejte si spoustu sezónního ovoce a zeleniny, pijte čistou vodu, a své tělo dávejte do kupy postupně, těhotenství netrvalo 6 týdnů, tak nečekejte, že je vaše tělo na tom po šestinedělí, tak jakoby se předchozích 9 měsíců nic nedělo.

Taky se prosím s nikým nesrovnávejte, nevěřte těm bulvárům, co vám ukazují fotky slavných čerstvých maminek, vždy si uvědomte, že nevidíte do jejich životů, netušíte, co celý den dělají, co dělají celý měsíc, než vystoupí na veřejnost, kde od nich všichni očekávají mega super výsledky. Ony se určitě pár dní po porodu nevzbudily, nekoukly do zrcadla a řekly si: wooow, to jsem zase kóča, to se stačilo jen vyspat a ono se samo všechno vrátilo na své místo, ještě že jsem slavná, nám slavným se to všechno děje samo od sebe, ani ty fotky nejsou třeba upravovat. :)

Hlavu vzhůru, dokážete všechno na světě, jen jak říká můj muž: "neděje se to hned a samo od sebe".

A jak říkám já: hlavně zdravě a správně! Stačí vědět jak a pak proto dělat maximum.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nany | 9. listopadu 2014 v 21:46 | Reagovat

Ivo, velmi dobre napsane :-) Ja zkousela  Jill cvicit cca 5 mesicu po 2. porodu (SC) a opravdu to nebylo "ono". Se starsim synem jsem denne chodila, takze ve forme jsem byla pomerne rychle, ale s dvema malyma detma to jaksi neslo. Ted uz zase provozuji "rychlochuzi", beham...

2 MMT | 9. listopadu 2014 v 21:53 | Reagovat

Super, rychlá chůze je nad zlato :) Mám radost. A děkuji za pochvalu :)

3 Lenka | 10. listopadu 2014 v 20:18 | Reagovat

Paradni článek,lépe napsané by to ani nešlo :-) šikula :-D

4 MMT | 10. listopadu 2014 v 20:22 | Reagovat

Jééé, děkuju moc. To jsem šíleně ráda. :)

5 Katka | 24. listopadu 2014 v 19:34 | Reagovat

Nádherně jste to napsala, jste rozumná žena, která se nehodní za ziskem a to se cení. Navíc vy neodrazujete od tohoto cvičení, jen varujete čerstvé maminky a t o je dobře. A ještě jedna věc, toto všechno by si měly maminky uvědomit u jakéhokoliv cvičení, nejen u toho s Jill.

6 MMT | 24. listopadu 2014 v 19:56 | Reagovat

Přesně tak. Ještě jednou moc děkuju za přesné pochopení mého článku. :)

7 Lenka | E-mail | 26. listopadu 2014 v 7:06 | Reagovat

Myslím si, že se Jill přeceňuje. Jsem hodně sportovně založená a před těhu jsem Jill zkusila. Vůbec mě nebavilo dělát pořád dokolo to samé. Já si nejraději pustím hudbu a dělám si vlastní "sestavu". Ale nejlepší je vyrazit ven s kočárkem a manželem - jít rychleji a blbnout u toho. Člověk z toho má dobrou náladu a ještě mu to něco přinese. Mimochodem jen zdravým jídelníčkem, posilováním a chůzí jsem v těhotenství přibrala pouze 10 kg. Při příchodu z porodnice jsem měla stejnou váhu jako před těhu a nyní (3.měsíce po porodu) mám o 6kg míň :)

8 MMT - Matka, Manželka, Trenérka | 5. prosince 2014 v 13:47 | Reagovat

Wooow...gratuluji k takovému úspěchu. To je krásný. A je to přesně tak :) Taky hlavně chodím s kočárkem :)má to neuvěřitelný efekt. Držímm palce ajen tak dál. :)

9 Nika | 23. března 2015 v 23:35 | Reagovat

Zajímavý a pěkně napsaný článek. Konečně mi někdo "odpovedel" jestli je vhodné cvičit Jill po porodu a případně od kdy.
Jaké cvičení je podle vás tedy vhodné a kdy s ním začít? Co třeba běh?
Děkuji

10 MMT | 24. března 2015 v 20:19 | Reagovat

Pilates je vhodné po porodu. Běh? - http://iva-mmt.blog.cz/1407/jak-behat-s-kocarkem

11 MMT | 24. března 2015 v 20:19 | Reagovat

A moc děkuji za pochvalu článku, to mě moc těší :)

12 azara | E-mail | 8. dubna 2015 v 22:24 | Reagovat

Přesně takový článek jsem hledala, děkuji za něj. Jen jsem se chtěla zeptat, jestli je nevhodné i cvičení kickbox s Jillian: https://www.youtube.com/watch?v=EHWpn-FhGTI    ; Jsem 8 týdnů po CŘ (3. dítě, 1. CŘ), zkusila jsem to a nedělalo mi to žádné problémy, žádná bolest. Před těhotenstvím jsem cvičila pravidelně s Jill asi půl roku. Děkuji za odpověď :-)

13 J.T. | 24. dubna 2015 v 9:05 | Reagovat

Všude nalézám, jak má vypadat už "zatažená" diastáza. Nemůžu to nikde najít. Jsem šest měsíců po porodu, mám tam ještě určité "korýtko", kam ale horko těžko dám nacpu jeden prst (užší stranou). Je to na dobré cestě nebo to mám ještě zlepšit? Chodím do posilovny, kde mám svou trenérku, ta si myslí, že už to je v pohodě... a tak cvičíme i na břicho. Jak tedy vypadá břicho v ideálním stavu ke cvičení? :-)

14 MMT - Matka, Manželka, Trenérka | 24. dubna 2015 v 11:18 | Reagovat

Ideál je nestrčit tam vůbec nic :) To je ideál. Pokud se nedaří ji navrátit do ideálu, je potřeba zpevňovat transversus abdominis (nejhlubší břišní sval).

15 Monika | E-mail | 2. června 2015 v 10:05 | Reagovat

Dobrý den, jsem 2,5 roku po druhém porodu (tentokrát to byl SC) a v oblasti pupíku se mi mezi svaly trochu vleze jeden prst boční stranou. Pod a nad pupíkem už ne. Byla jsem i na UZ břicha a byla mi řečeno, že diastázu nemám, ale mě se to moc nezdá, když tam dám ten prst..... Tak nevím, jestli můžu cvičit s Jill, ted jsem začala, nic mě u toho nebolí, cca třičtvrtě roku jsem ted cvičila pilates 1x týdně. Mám zkusit ještě jiného lékaře na posouzení? Nebo už můžu bez obav cvičit na břišní svaly? Moc děkuji za odpověď a za tento článek :)

16 MMT - Matka, Manželka, Trenérka | 17. srpna 2015 v 21:40 | Reagovat

Prosim komentare zde mi padaj rovnou do spamu.. piste mi.mail na fiskandlova@seznam.cz

17 Pavlína | 18. ledna 2016 v 13:13 | Reagovat

Krásně napsáno! Kéž bych to četla po prvním porodu, kdy jsem si připadala dva měsíce po porodu nemožná, že ještě Jill necvičím... No začala jsem  a výsledkem jsou bohužel téměř všechny shora vyjmenované problémy... Pak jsem se dávala dlouho dohromady, abych alespoň trochu zpevnila střed těla, pánevní dno a záda na rehabilitaci. Teď jsem těhotná znovu a do Jill opravdu už nepůjdu...chůze s kočárkem na čerstvém vzduchu bude určitě prospěšnější :)

18 Lenka Š. | E-mail | 2. března 2016 v 8:15 | Reagovat

Měla jsem v úmyslu začít cvičit s Jill, ale díky vašemu článku do toho nepůjdu.
Jsem skoro 3 měsíce po porodu, denně chodím hodinu až dvě rychlou chůzí s kočárkem, hodinu dělám práci okolo koní a ob den jezdím. Kojím a co jsem se vrátila z porodnice, váha stojí. Jak se mám zbavit kil navíc?

19 Ivana H | 9. května 2016 v 17:59 | Reagovat

Taky bych chtěla přidat svou zkušenost. Jill jsem začala cvičit asi půl roku po porodu. Do té doby jsem měla pocit, že pánevní dno se dává pěkně dokupy. Bohužel nevhodné cviky( hlavně asi poskoky) mi způsobily docela velké problémy s inkontinencí při pšiknutí nebo poskoku. Postava se sice vrátila do pěkných tvarů, ale ta cena mi přijde dost vysoká. Teď po druhém do toho rozhodně nepůjdu. Nejdřív se pokusím napravit uvedené chyby

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Iva-MMT.blog.cz = Manželka/ Matka/ TRENÉRKA
Google blog = iva-fis.blog.spot.cz
Instagram = Iva_Fit (Iva Fis Trainer)