TUKOžroutská tepová frekvence

4. května 2014 v 19:38 | MMT |  Aktuality

Tepová frekvence udává počet úderů srdce za jednu minutu. Obecně platí tyto vzorečky pro výpočet maximální tepové frekvence a spalovací tepové frekvence.

pro ženy: 209 - ( její věk x 0,7) = maximální tepová frekvence
pro muže: 214 - (jeho věk x 0,8) = maximální tepová frekvence.
Spalovací (aerobní - "tukožroutská") tepová frekvence je 60% až 70% z vaší maximální tepové frekvence.

Například: žena 30 let:
Maximální tepová frekvence 209 - (30 x 0,7) = 209 - 21 = 188.
Spalovací tepová frekvence 180 x 60-70% = 180 x 0,60-0,70 = 108 - 126 tepů za minutu.
Žena se tedy bude při zátěži snažit udržet mezi 108 - 126 tepy, aby zdroj pro pohyb byl z tuků.

Tepová frekvence závisí na intenzitě zatížení a je spojená s výdejem energie. Rozděluje se na maximální, střední a nízkou zátěž. S intenzitou a dobou trvání cvičení se mění zdroj energie. Pokud chceme spalovat tuky, musejí být tuky zdrojem energie pro zátěž. Štěpení cukrů nastává od počátku cvičení, tuky se začínají štěpit kolem 12 minuty od začátku cvičení. Po dobu jedné hodiny se spalují cukry i tuky zároveň. Následně se štěpí jen tuky v závislosti na jejich množství v těle. Intenzita cvičení musí být nízká.
Důležité je, si uvědomit, že když cvičíte např. 30 minut v maximální tepovce, zdrojem pro vykonání tohoto tréninku, nebudou vaše tuky.

Maminky s miminky, které několik měsíců ležely s břichem a pak se 2 měsíce dávaly do kupy po porodu, bude svižná chůze ideální na spalování tuků v tukožroutské tepovce. Svižná chůze se nedá úplně určit. Pro jednu maminku to bude o něco pomalejší tempo, než pro druhou maminku, či pro trénovanější maminku, která už třeba půjde rychlochůzí.
Trénované ženy, které už několik měsíců chodí 5x denně na 90minut svižnou chůzí, budou pak mít při lehkém klusu
spalovací tepová frekvence.
Tím chci říct, že u každého to bude jinak a postupem odcvičeného času se spalovací tepová frekvence bude i měnit.

Jak poznám svůj tep?
Nejspolehlivějšími a nejpohodlnějšími měřiči tepové frekvence jsou sporttestery. Hodinky, na kterých se vám ukazuje váš aktuální tep, díky pásce, kterou máte pod prsy (není to nic nepříjemného, u žen je to stejný pocit, jako když mají sport.podprdu). Puls se dá nahmatat na větších tepnách. Nejčastěji se používaná krkavice (největší krční tepna) a zápěstní tepna (mě osobně nejde počítat tepy na zápěstí, koukat u toho na sekundovku na hodinkách, tlačit kočárek a udržet tempo tak, aby byl ten počet co nejaktuálnější). Takže pro LAIKY se spalovací tepovka pozná tak, že jste v průběhu té sportovní činnosti schopni říct několik vět za sebou, aniž byste se zadýchali. Naopak když lapáte po dechu a říct jedno slovo je skoro o udušení - jste v maximální tepovce, té se kojící ženy musí vyhnout! Při maximální tepovce může začít kysnout mléko a prckům nemusí chutnat, a tím o něj můžete začít přicházet. A to nikdo nechceme! Proto se vyvarujte v době kojení všem youtube výzvám, 30 minutovým náročným tréninkům, či jiným náročným aktivitám, kdy lapáte po dechu a které trvají déle a opakují se často (nemusíte se bát vyjít schody, když nejde výtah, sice nahoře budete mít jazyk na patě, ale půjde o 5-10min, záleží do kolikátého patra jdete).

Sporttester: SUUNTO


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Iva-MMT.blog.cz = Manželka/ Matka/ TRENÉRKA
Google blog = iva-fis.blog.spot.cz
Instagram = Iva_Fit (Iva Fis Trainer)